Games and Sports

             LIST OF STUDENTS SELECTED FOR SGFI  2015 – 2016 

SR NO.

NAME

CLASS

EVENT

 

PHOTO

1

MAST. SAMARTH DESSAI

VIII

BASKETBALL

2

MAST. V. KISHOR SINGH

X

BASKETBALL

3

MAST. KAUSHIK PAL

VIII 

BASKETBALL

4

MISS. NESHMA METRI

X

CHESS

 

       

       LIST OF STUDENTS SELECTED FOR NATIONAL EVENT 2015 – 2016

SL.NO.

NAME

CLASS

EVENT

 

PHOTO

 1 MISS. NESHMA NITIN METRI X CHESS
 2 MISS. PRACHI DARI MISAL X HAMMER THROW  
 3 MASS. ANIKET NAIK XI CHESS  

4

MAST. SAMARTH DESSAI

VIII

BASKETBALL

 

5

MAST. KAUSHIK PAL

VIII

BASKETBALL

 

6

MAST. YASH SOLIKAR

VIII

BASKETBALL

 

7

MAST. SNEHAL VELIP

VIII

BASKETBALL

 

8

MAST. ABIN VELIP

VIII

BASKETBALL

 

9

MAST. ABHINIT PARASKAR

VIII 

BASKETBALL

 

10

MAST. KISHOR SINGH

X

BASKETBALL

 

11

MASS. VAIBHAV PARAB

XI

BASKETBALL

 

12

MISS. NARGISH KHAN

XI

BASKETBALL

 

13

MISS. YOGITA SAMBHAJI

X

BASKETBALL

 

14

MISS. NISHA SONU VELIP

VIII

BASKETBALL

 

15

MAST. SIDDESH MARATHE

XI

FOOTBALL

 

16

MAST. AKASH PARWAR

XI

FOOTBALL

 

17

MAST. PRASMIT BHAT

XI

CHESS

 

18

MAST. SARTHAK DESSAI

XI

FOOTBALL

19

MAST. PARSHURAM PARRYKAR

XI

FOOTBALL

20

MAST. SANKALP S. DEVIDAS

XI

FOOTBALL

 

21

MAST. ROHIT GADI

XI

FOOTBALL

 

22

MAST. JANATHAN REBELLO

X

FOOTBALL

 

23

MISS. YAVANTI GAWADE

XI

VOLLEYBALL

 

LIST OF STUDENTS SELECTED FOR SGFI  2014 – 2015 

SR NO.

NAME

CLASS

EVENT

 

PHOTO

1

ABHINIT PARASKAR

VII A

BASKETBALL

 

2

V. KISHOR SINGH

IXA

BASKETBALL

3

NIDHI N. METRI

VIII B

CHESS

4

NESHMA METRI

IXB

CHESS

 LIST OF STUDENTS SELECTED FOR NATIONAL EVENT 2014 – 2015

SR NO.

NAME

CLASS

EVENT

 

PHOTO

1

GAUTAMESH GAONKAR

XI

VOLLEYBALL

gautamesh

2

SWAPNIL M. MENSE

XI

VOLLEYBALL

3

JAYSHANKAR R. LAAD

XI

VOLLEYBALL

4

MANDAR GAONKAR

XI

VOLLEYBALL

5

RATISH PAGI

XI

VOLLEYBALL

6

ABHINIT PARASKAR

VII A

BASKETBALL

7

PIYUSH CHAVAN

XI

BASKETBALL

8

HARSHAVARDHAN P.

XI

FOOTBALL

9

AKSHAY DESSAI

XI

FOOTBALL

10

BABEL PAVANE

XI

FOOTBALL

11

MANJU LAMANI

X B

FOOTBALL

12

SAVIO C.

X B

FOOTBALL

13

ABHISHEK KUMAR

VIII A

CHESS

14

PRASMIT BHAT

IXB

CHESS

15

PRANAV M. DESSAI

XI

CHESS

16

MAST SHASHANK FAL DESSAI

VII

CRICKET

17

MAST SANKALP S. DEVIDAS

X B

CRICKET

18

MAST CHANDRAKANT MATKAR

XI

CRICKET

19

MAST PRATHAMESH VELIP

VIII B

HIGH JUMP

20

MAST BAGGIO FERNANDES

IXA

HIGH JUMP

 

LIST OF STUDENTS SELECTED  FOR REGIONAL SPORTS EVENT 2014 - 2015 

SR NO.

NAME

CLASS

EVENT

 

PHOTO

1

GAUTAMESH GAONKAR

XI

VOLLEYBALL

 gautamesh

2

SWAPNIL M. MENSE

XI

VOLLEYBALL

 

3

JAYSHANKAR R. LAAD

XI

VOLLEYBALL

 

4

MANDAR GAONKAR

XI

VOLLEYBALL

 

5

RATISH PAGI

XI

VOLLEYBALL

 

6

PRATHMESH VELIP

VIII B

KABBADI

 

7

SWATI A. ZEMNE

VIII A

KABBADI

 

8

YOGITA L. SAMBHAJI

IXA

KABBADI

 

9

TRUPTI B. SHELKE

IXB

KABBADI

 

10

DIPTIKA A. GAONKAR

VII A

KHO-KHO

 

11

AARTI GOPAL GAONKAR

IXA

KHO-KHO

 

12

PIYA M VELIP

IX A

KHO-KHO

 

13

MAMTA VELIP

VIII B

KHO-KHO

 

14

AMRUTA V VELIP

IX B

KHO-KHO

 

15

NISHA S. VELIP

VII B

KHO-KHO

 

16

ABHINIT PARASKAR

VII A

BASKETBALL

 

17

SAMARTH S. DESAI

VII A

BASKETBALL

 

18

SNEHAL  VELIP

VII B

BASKETBALL

 

19

YASH DEEPAK SOLYEKAR

VII A

BASKETBALL

 

20

SANJEEV NAIK

VIII B

BASKETBALL

 

21

V. KISHOR SINGH

IXA

BASKETBALL

 

22

PIYUSH CHAVAN

XI

BASKETBALL

 

23

ROLVIN BARRETO

XI

BASKETBALL

 

24

KAVITA PUJARI

X A

BASKETBALL

 

25

AISHWARYA PAGI

X B

BASKETBALL

 

26

NARGISH KHAN

X A

BASKETBALL

 

27

DIVYA VELIP

X B

BASKETBALL

 

28

HARSHAVARDHAN P.

XI

FOOTBALL

 

29

AKSHAY DESSAI

XI

FOOTBALL

 

30

BABEL PAVANE

XI

FOOTBALL

 

31

MANJU LAMANI

X B

FOOTBALL

 

32

SAVIO C.

X B

FOOTBALL

 

33

DIPESH MARATHE

X B

FOOTBALL

 

34

ABHISHEK KUMAR

VIII A

CHESS

 

35

NIDHI N. METRI

VIII B

CHESS

 

36

PRASMIT BHAT

IXB

CHESS

 

37

PRANAV M. DESSAI

XI

CHESS

 

38

MAST HARSHAD ZANGLI

VIII A

CRICKET

 

39

MAST PRAJAY MISAL

VIII A

CRICKET

 

40

MAST SHASHANK FAL DESSAI

VII

CRICKET

 

41

MAST SAFIQ CHALIPATT

X B

CRICKET

 

42

MAST SIDDESH MARATHE

X B

CRICKET

 

43

MAST SANKALP S. DEVIDAS

X B

CRICKET

 

44

MAST CHANDRAKANT MATKAR

XI

CRICKET

 

45

MAST PRATHAMESH VELIP

VIII B

HIGH JUMP

 

46

MAST BAGGIO FERNANDES

IXA

HIGH JUMP

 

 

SPORTS SELECTED STUDENTS NATIONAL, REGIONAL, SGFI -2013

 

SR NO.

NAME

CLASS

EVENT

SUB-CLUSTER    

CLUSTER

REGIONAL

NATIONAL

 

PHOTO

1

MAST PRASMITH   P. BHAT

VIII-B

CHESS

YES

YES

YES

YES

 

2

MISS NESHAMA MERTI

VIII-A

CHESS

YES

YES

YES

YES

 

3

MAST BAGGIO FERNANDES

VIII-B

ATHELETICS

YES

YES

YES

YES

 

4

RATNESH VELIP

VIII-A

BASKETBALL

YES

YES

YES

N/A

 

5

KISHORE SINGH

VIII-A

BASKETBALL

YES

YES

YES

YES

 

6

MISS BHAKTI  PAGI

VIIA

YOGA

YES

YES

YES

 

 

7

MISS NIDHI METRI

VIIB

CHESS

YES

YES

YES

YES

 

8

MAST AKSHAY A. DESSAI

X

FOOTBALL

YES

YES

YES

YES

 

9

MAST VIRAJ U. FALDESAI

X

FOOTBALL

YES

YES

YES

YES

 

10

MAST SUDHINDRA G. SHANBAG

X

FOOTBALL

YES

YES

YES

YES

 

11

MISS SUNANDA SUGRIV SAHANI

XI

ATHELETICS

YES

YES

YES

N/A

 

12

MUZEEB NADAF

XI

BASKETBALL

YES

YES

YES

YES

 

13

JISHNU ALOKKAN

XI

BASKETBALL

YES

YES

YES

YES

 

14

NIDHI METRI CLASS -VII 

 

SELECTED FOR  SGFI 

 

 

CHESS EVENT

 

 

 

 

 SUPW - PROJECT NATIONAL LEVEL EXHIBITION -SMOCKING

 

SR NO.

NAME

CLASS

EVENT

SUB-CLUSTER    

CLUSTER

REGIONAL

NATIONAL

 

PHOTO

1

MISS VAISHANAVI DESSAI

IX-B

SUPW

YES

YES

YES

YES

 

GIRLS SELECTED FOR ASIAN UNIVERSITY OF WOMAN  BAGLADESH FOR SCHOLORSHIP

 

SR NO.

NAME

CLASS

YEAR

1

MISS NIKITA  NARAYAN NAIK

XII

2013

2

MISS ABHISHA DESAI

XII

2012

3

MAST. PARVANYA B

XII

2012

Details of students participation in Games, Sports and Co-curricular activities at Cluster Level, Regional Level & National Level during year 2010-11

 

Class

Name of the

Students

Event

Venue

Nature of the participants

Position

Secured

Cluster

Level

Regional

Level

National

Level

01

Ku. Aishwarya Chawan

Kabaddi

Delhi

YES

YES

SGFI

Participation

02

Ku. Pratik Bhat

Discus Throw

 

YES

YES

YES

Participation

03

Mast. Shrinivas K. Masti

Basketball

U - 19

Patiala

Punjab

YES

YES

YES

Participation

04

Mast. Sachin Gaonkar

Football

U - 19

JNV Sonitpur

Assam

YES

YES

YES

Participation

05

Mast. Dego Olievera

Football

U-17

YES

YES

YES

Participation

06

Mast. Vishal Devidas

Football

U-17

YES

YES

YES

Participation

 

DETAILS OF SPECIAL ACHIEVEMENT OF THE VIDYALAYA:

 

a)     2008-09

 

S.No.

Date

Nature of Event

Level of Achievements

No. of Participants

Position

Secured

Nature of Award

01

17/12/2008

JENESYS

Inter National

Floyd Alfanso

Participation

Certificate

02

17-11-2009

To

22-11-2009

36th Jawahar  Lal Nehru National Science Exhibition conducted by NCERT in Kolkata

National Level

Arjun Radhakrishna

1st

 

 

b)2009-10

 

S.No.

Date

Nature of Event

Level of Achievements

No. of Participants

Position

Secured

Nature of Award

01

2009

Balshree Award

State Balshree Award

Vishnu Chari

Ist

Cash Award

02

02/06/2010

To

11/06/2010

JENESYS

Inter National

Abhisha Sawant

Participation

Certificate

03

14/11/2010

Bal Shree Award

State Level

Adil Dangue

Balshree Award

Certificate

04

28/11/10

Samraat Students of the year 2010-11

Meritorious Annual State Award of Excellence

Ku. C. Neha

Best Student

Certificate & Shield